Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 

România este o țarã de produse "Second Hand"?

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
83 replies to this topic

#73
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 05.08.2014
Apropo de second hand -- am vazut de mai multe ori dimineata, oameni asteptand sa deschida magazinele de haine s.h.
La genul ca erau cozi de 5-6 persoane.

#74
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,539
  • Înscris: 18.10.2011

View Postpoadol, on 27 decembrie 2016 - 15:24, said:

Tinand cont de faptul că orasele, orăselele, comunele, chiar multe dintre sate sunt impânzite de magazine in care se vând in special haine second hand si că:

"O maşină nouă de 2000 de centimetri cubi are un preţ de peste 10.000 de euro, în timp ce la mâna a doua preţul aceluiaşi model scade şi la jumătate.

Dan Vardie, preşedintele juriului Autobest: „Evident că toate maşinile la mâna a doua sunt venite pe nişte căi care, de regulă, nu sunt fiscalizate şi sigur că are un impact în economie.”

În România sunt peste 6,6 milioane de maşini, dar aproape trei sferturi dintre ele au o vechime mai mare de 10 ani.
Ponderea maşinilor mai noi de 2 ani este doar 4%." Efectul importurilor de maşini second hand

putem spune sau putem considera că România este o țară "Second Hand"?

Aspectele prezentate mai sus sunt vizibile si cunoscute atat de romani cat si de catre unii dintre strainii care ne viziteaza tara.

Impactul economic pe termen mediu si cel pe termen lung poate fi unul devastator, ori poate gresesc si impactul economic asupra României si a cetatenilor sai poate fi unul benefic?
Foarte bine ca romanii nu (mai) baga banii in pasive (haine si masini scumpe). Ce ati vrea, pentru o tara cu salarii de 5 ori mai mici decat in vest? Se gasesc si haine si masini bunicele. Nu suntem Luxemburg, Norvegia. Nici macar Spania. Nici macar Polonia Posted Image

Eu as face mai multe parcuri, "paduri urbane" etc. - areale unde te poti plimba ca intr-o padure, aproape de oras.

Edited by aaaa4567, 24 January 2018 - 14:03.


#75
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,682
  • Înscris: 13.06.2004
Uneori hainele s.h. pot fi de calitate. Trebuie să fi atent însă să nu iei boli.
Fără s.h. am fi fost cam morţi.

#76
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View Postdjl, on 26 ianuarie 2018 - 23:14, said:

Uneori hainele s.h. pot fi de calitate. Trebuie să fi atent însă să nu iei boli.

Posted Image djl sa nu te angajezi niciodata in advertising

#77
bila1000

bila1000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 12.08.2010
Este un mecanism.Cit timp sh. este cautat in piata, se fac rulaje de bani , satisface nevoia clientului este in regula.
Ma uitam si in Germania este o piata de produse reciclate, electronice, auto, imbracaminte etc, deci nu vad o problema.

#78
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
Problema cea mare este cand privesti numai latura a cumpara ieftin si de cele mai multe ori prost, chiar daca romanul considera altfel, luand in calcul exclusiv pretul foarte mic si "aparenta" economie facuta.

Cealalta latura mult mai dureroasa dar aparent invizibila pentru majoritatea romanilor este moartea industriei de profil din Romania cu realitatile sau minciunile aferente.

#79
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,539
  • Înscris: 18.10.2011

View PostBibulus, on 24 ianuarie 2018 - 11:55, said:

Apropo de second hand -- am vazut de mai multe ori dimineata, oameni asteptand sa deschida magazinele de haine s.h.
La genul ca erau cozi de 5-6 persoane.
Ah, pacat.

http://www.ap-arte.r...e_171_86257.jpg

Posted Image

Edited by aaaa4567, 30 January 2018 - 13:59.


#80
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

Quote

„Din 1990 patrimoniul financiar şi nefinanciar nu a mai fost niciodată evaluat. Nu ştim de ce terenuri dispune statul sau cum capitalizează şi gestionează resursele. Avem obligaţia faţă de instituţiile europene, faţă de Eurostat să raportăm în 2020 indicatorul patrimoniului naţional, iar baza de raportare va fi anul 2017“, a spus Andreea Paul, deputat PNL şi membru în Comisia de buget-finanţe din Camera Deputaţilor, în cadrul emisiunii de business ZF Live. Sursa


Romanii sunt saraci si cumpara second hand si datorita faptului ca uita sa stea cu ochii ca pe butelie pardon pe bogatiile care inca le apartin "pe hartie" sau in scripte, cum ar fi:

- Tot ceea ce s-a trecut de la AVAS la Fondul Suveran al Romaniei;

- Patrimoniul fostului UTC - Uniunea Tineretului Comunist;

- Patrimoniul sindicatelor; Cum s-a împărţit patrimoniul sindicatelor: 2,3 mld. $ şi cel puţin 21.000 de imobile

Quote

Ştirile Pro TV au încercat să arate ce s-a întâmplat cu patrimoniul sindica­telor, după două decenii, printr-o anchetă difuzată în cadrul emisiunii "România, te iubesc!".

Mai precis, la Bancorex şi BNR, UGSR dispunea în 1989 de 4,7 miliar­de de lei (peste 300 de milioane de dolari) şi 2 milioane de dolari. Cărţi, tablouri, chiar şi un vapor. Şi 21.000 de imobile: 55 de case de cultură, 19 cluburi sin­di­cale, 17 case de odihnă şi trata­ment, însemnând nenumărate hoteluri şi vile, zeci de sedii, peste 400 de apartamente, garaje, sute de baze sportive, toate adunate din 1906 încoace.
La aşa avere, şi teama că ea va fi risi­pită a apărut la scurt timp după decembrie '89, iar temerile de atunci s-au dovedit a fi justificate.

Încă din 1990 au început să apară noi sindicate, federaţii, confederaţii, toa­te libere. Şi toate jinduind la câte o bu­căţică din patrimoniu. Încetul cu în­ce­tul, miliardele şi activele UGSR au dis­părut. O primă tentativă de a salva con­turile UGSR a fost făcută la înce­pu­tul anului 1990, când premierul Petre Roman a blocat conturile.
În ciuda faptului că atunci s-a hotă­rât că sindicatele au doar drept de ad­mi­nistrare a bunurilor moştenite, nu şi de vânzare a lor, banii au fost "retraşi" din conturi, locuinţele s-au "vândut", ba­zele sportive şi garajele au fost "re­tro­cedate", iar hotelurile din staţiuni au ajuns la "patroni".

Bogdan Hossu, liderul Cartel Alfa, recunoaşte că o parte din banii de atunci au dispărut nejustificat, dar nu pare îngrijorat, vorbind cu aceeaşi re­laxare şi despre dispariţia imobilelor, care s-au împărţit după ce "cashul" a dispărut. "Prada a trebuit împărţită la mai multe guri. În 1994, la masa bo­gaţilor au apărut 2 confederaţii sindi­cale noi - BNS şi CSDR care alături de CNSLR Fră­ţia şi Alfa au luat câte ceva din bu­nu­rile imobile ale UGSR. Din nou miş­ca­re dubioasă, având în vedere că, prin le­ge şi prin statutul sindica­te­lor, înstrăi­na­rea acestor bunuri era interzisă. Mai ales că UGSR nu a fost niciodată desfi­in­ţată, aşa cum prevede legislaţia sau prin lege. În România însă se poate."

+ CUM AU PUS PE BUTUCI NISTE ESCROCI PATRIMONIUL SINDICATELOR DIN Romania

Attached Files


Edited by poadol, 31 January 2018 - 15:58.


#81
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View PostBibulus, on 24 ianuarie 2018 - 11:55, said:

Apropo de second hand -- am vazut de mai multe ori dimineata, oameni asteptand sa deschida magazinele de haine s.h.
La genul ca erau cozi de 5-6 persoane.
Ce inseamna de multe ori?

De vreo 2 ori pe luna?

#82
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007

View PostBibulus, on 24 ianuarie 2018 - 11:55, said:

Apropo de second hand -- am vazut de mai multe ori dimineata, oameni asteptand sa deschida magazinele de haine s.h.
La genul ca erau cozi de 5-6 persoane.

Asta nu dovedeste faptul ca suntem o tara de produse second-hand, ci o tara low-cost, cu un popor second-hand...

Edited by sylvius, 31 May 2018 - 14:02.


#83
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
Numara magazinele de second hand de pe centrul oraselor romanesti si vezi daca gasesti acelasi numar imens si in strainatate pentru ca eu pe unde am umblat n-am vazut asa ceva, numai in Romania am vaz't, dar este posibil sa fi fost cu capul in nori cand am umblat pe alte meleaguri.

Edited by poadol, 04 June 2018 - 15:53.


#84
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,682
  • Înscris: 13.06.2004

View Postdjl, on 26 ianuarie 2018 - 23:14, said:

Uneori hainele s.h. pot fi de calitate. Trebuie să fi atent însă să nu iei boli.
Fără s.h. am fi fost cam morţi.

View Postshefu_de_combinat, on 26 ianuarie 2018 - 23:17, said:


Posted Image    djl sa nu te angajezi niciodata in advertising

Ştiu, sunt cam sincer. În publicitate trebuie să fii cam mincinos.
Mda, totuşi rămân la părerea că second-handul ne-a scos din multe. Păcat că totuşi nu am dezvoltat industria în anii '90, ca să suplinim o parte din second-hand.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate